הכל אני יכול בחופש הגדול. ותמיד.


גיל ההתבגרות מזמן חוויות רבות, התנסויות ומפגשים מוכרים ושאינם מוכרים. במהלך גיל ההתבגרות המתבגר מתחיל לגבש את האישיות הבוגרת, תחושה שתופיע בשלב מאוחר יותר של עצמי שלם, אינטגרטיבי, על כל חלקיו. המתבגר עסוקים ביצירת מערכות יחסים, שמשמשות מעבר למילוי שעות הפנאי גם כמראה לזהות המתגבשת, ולעיתים מלווה בהתרחקות מההורים.


מעבר למטלות השלב ההתפתחותי כמו גיבוש זהות והתפתחות העצמי, מתבגרים נעים בשלב הזה על הציר ההתפתחותי שבין תלות, המאפיינת את הילדות המוקדמת, לבין עצמאות, המאפיינת את החיים הבוגרים. המתבגר לומד לקבל על עצמו עוד ועוד מטלות, אחריות אישית, עצמאות כלכלית ועצמאות בבחירות (כמו בחירת בגדים, עיצוב החדר, בחירת מגמה בתיכון, בחירת תפקיד בצבא ועוד).

במקביל לעצמאות הנרכשת והנתפסת של המתבגר עצמו, ההורים לומדים גם הם את התפקיד החדש, של להיות הורים למתבגר. מטלות שבעבר נראו פשוטות, נתקלות בחומות בצורות. ההורה נתקל בדילמות יומיומיות, וגם בקונפליקטים חינוכיים וערכיים. הורים רבים מדווחים על מאמץ (גם מנטלי) לשנות דפוסים הוריים קיימים, בין השאר בגבולות אותם הציבו עבור ילדם.


עצמאות היא בין השאר תפיסה באשר למידת המסוגלות או היכולת של הפרט לבצע באופן עצמי מטלות יומיומיות או התפתחותיות שונות. כאשר תינוק מתחיל את חייו, הוא תלוי באופן מלא באימו, על מנת שזו תספק את צרכיו. אט אט, התינוק גדל והדרישות ההתפתחותיות הולכות וגדלות, הופכות מורכבות יותר, יחד עם יכולות פיזיות, קוגניטיביות ופסיכולוגיות שהולכות וגדלות. כאשר הוא מתחיל ללכת את צעדיו הראשונים, ההורה נמצא בעמדה מאפשרת, אך גם שומרת. ההורה, בדיוק כמו התינוק, נמצא ולא נמצא, נוכח ולא נוכח. התינוק בודק בעצמו מה הוא מסוגל, אך באותו הזמן ההורה נוכח שם על מנת לסיייע לו: לתמוך בו במידת הצורך, לסייע לו במידה ויפול ולהציב לו גבול- לכאן אתה יכול ללכת, שם זה מסוכן, עכשיו זה לא זמן מתאים להתנסות ועוד.


באופן מקביל ומטאפורי, מתבגר מתחיל את צעדיו בעולם המבוגרים. הוא מתנסה, בודק, מחפש, כאשר באותו הזמן ההורה נוכח בחייו על מנת לכוון, לסייע, וגם להציב גבול.


מה שבדרך כלל מבלבל את המתבגרים, וגם את ההורים, הוא המעבריות בשלב זה של גיל ההתבגרות, כיוון שמצד אחד היכולות הולכות ומתפתחות, המתבגר מסוגל לבצע דברים שקודם לכן לא היה מסוגל, אולם מצד שני הוא עדיין אינו מבוגר. הוא אינו בשל לגמרי, יכולת קבלת ההחלטות עדיין איננה מפותחת דיה, הלחץ החברתי גדול, והבחירות אינן מגיעות תמיד ממקום מיושב ושלם.

לסיכום, גיל ההתבגרות הינו שלב בהתפתחות בו המתבגר מעצב את זהותו. בשלב זה מתפתחות יכולות פיזיולוגיות, קוגנטיביות, חברתיות ופסיכולוגיות. המתבגר הופך להיות פחות-תלוי, ויותר עצמאי, אך עדיין אינו בשל מבחינה אישיותית והיכולת לקבל החלטות, עם סיכון להיקלע למצבי סיכון, ולהיגרר תחת לחץ חברתי.

אז גיל ההתבגרות מזמן התמודדיות שונות, ועם כל השינויים, האפקט שנוצר אצל חלק מהמתבגרים הינו של בלבול וחרדה. הסדר הישן כבר אינו קיים, ומצד שני הסדר החדש אינו מוגמר ומיושב. הבלבול נוצר גם בעקבות מסרים סותרים, שהמתבגר מקבל- הן מדילמות וקונפליקטים פנימיים, וגם בגלל מסרים סותרים שהוא מקבל מהסביבה. הוא כבר גדול מספיק כדי שיוכל להישאר בבית ללא השגחה, אבל מצד שני אבא ואמא אומרים לו מתי לחזור הביתה. הוא כבר יכול בעצמו להכין לעצמו ארוחת צהריים, אך מצד שני הוא לא יודע באיזו מגמה לבחור. קונפליקטים של נאמנויות מופיעים לעיתים קרובות, הוא מתלבט לאילו מרחשי ליבו להקשיב. הוא קרוע בין החברים להורים, בין חברים שונים, ובין אמונות ישנות לתפיסות חדשות.


חשוב שההורה ישדר למתבגר מסרים עקביים, אך גם תואמים גיל ויכולת, ותואמים לרוח החינוכית בבית. החופש הגדול ידוע כתקופה חסרת גבולות, שמזמנת אינספור סיטואציות חברתיות, מצבים מוכרים וחדשים. מצד אחד חופש, מצד שני גבולות. יחד עם זאת, גם המתבגר, כמו היד הצעיר, זקוק להורה כבעל הסמכות בבית.


אז איך אפשר לעבור את החופש בשלום?


1. תאמו בינכם ההורים את הציפיות והכללים שלכם. שיתוף פעולה הורי מעביר מסר אחיד, אינו מבלבל, ומשדר לילדכם שיש לו בית איתן.


2. שבו עם המתבגר שלכם לשיחה לקראת החופש הגדול, דברו איתו בגובה העיניים, הזכירו לו את הכללים, שתפו אותו ברגשות שלכם ובחוויות קיץ שלכם.


3. קבעו שעת חזרה בערב. הסבירו לו את הרציונל, מותר לנהל מו"מ, אתם בעלי הסמכות. דברו על הכללים לשעת חירום ועל קווים אדומים.


4. תכננו מראש זמני בילוי ביחד. אמנם מתבגרים בגיל ההתבגרות מעדיפים לבלות זמן איכות רב יותר עם חבריהם, אבל חשוב להמשיך לשדר להם לגבי המסגרת הבייתית, הקשר ו המחויבות המשפחתית.


5. עזרו למתבגר שלכם לתכנן את החופש בתבונה, עזרו לו למצוא איזון נכון בין מטלות לימודיות לשנה הבאה, לזמן חברתי, משפחתי ואחר.


Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square